Відеотека

«Анна + Януш. Історія, від якої перехоплює подих». Авторська лекція Світлани Калько

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Стародавнє містечко Олика, що на Волині впродовж чотирьох століть було у власності могутнього князівського роду Радзивиллів. Воно вражало своєю красою та впорядкованістю. Тут був розкішний палац. Його останнім ординатором став Януш Францішек Радзивілл (1880–1967), постать яскрава та непересічна, пов'язана з європейською та світовою політикою, економікою та дипломатією Другої Польської Республіки. Його дружина - княжна Анна Марія Ядвіга Любомирська (1882–1947), донька власників Рівного – Станіслава та Ванди Любомирських. Пара ще дітьми познайомилася під час шпанівських гостин Любомирських у Радзівілів. На все життя Шпанів залишився дорогим у пам’яті Януша Радзивілла. Саме у Шпановській резиденції був народжений один із синів князів Радзивилів, доля котрого у майбутньому була пов’язана з кланом Кеннеді в США. Їхня історія життя наповнена детективними сюжетами та трагічним фіналом та могла б лягти в основу книги чи фільму. Слухайте про історію заручин, весілля та подружнього життя Януша та Анни Радзивиллів, їхню родинну трагедію та роль радянської влади, органів НКВС у їхніх долях.

Спікер: Світлана Калько – рівненська журналістка, краєзнавиця, дослідниця і популяризаторка історії Рівного, головна редакторка інформаційно-пізнавального сайту РівнеРетроРитм. Лекція Світлани Калько відбулася у лютому 2024 року у Рівненській обласній бібліотеці. До вашої уваги запис авторської лекції краєзнавиці.

2024-02-29

Лекція від Світлани Калько «Рід Любомирських. Історії князівського кохання»

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Останні власники Рівного, князі Любомирські, залишили в нашому місті чимало згадок про себе. Світлана Калько, рівненська краєзнавиця та журналістка докладно дослідила життєві історії князів. Завдяки лекції «Рід Любомирських. Історії князівського кохання», яка була прочитана у Рівненській обласній бібліотеці, ми змогли доторкнутися до деяких з цих історій. Особливою виявилася інформація про маєток Любомирських, його перебудову, розквіт і падіння, роль князівської родини у культурному житті міста, благодійність, побудову каплиці та костелу святого Антонія. У розповіді були згадані князівські нащадки, що мешкають у Великобританії та США, а також наші слухачі дізналися багато несподіваних подробиць князівського побуту. Дізналися про романтичні, щасливі та трагічні історії кохання Людовики Любомирської та Тадеуша Костюшка, Казимира та Зінаїди Любомирських, Анни Любомирської та Януша Радзивілла.

Світлана Калько (рівненська журналістка, краєзнавиця, дослідниця і популяризаторка історії Рівного, головна редакторка інформаційно-пізнавального сайту РівнеРетроРитм) та Рівненська обласна бібліотека надає вам унікальну можливість побачити та прослухати цю лекцію у записі.

2023-12-27

Князі Острозькі. Частина 2

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Дівчинка Ельжбетта (Єлизавета), яку називали Гальшкою, дочка князя Іллі Острозького, з самого дитинства вважалася однією з найбагатших наречених Великого князівства Литовського. Тричі вона стояла під вінцем, і тричі її шлюби були трагічними. В останньому шлюбі вона одягла на себе жалобний одяг – і за це її прозвали «чорною княгинею». Але в історію України Гальшка Острозька увійшла передусім, як найгарніша жінка XVI століття та ще, як меценатка доби пізнього Середньовіччя. Адже саме вона пожертвувала на Острозьку академію, яку започаткував її дядько Василь-Костянтин Острозький – найбільшу суму грошей.

Див. Частина. 1.

2023-08-23

Ніл Хасевич: відомій і невідомий | Пишемо історію

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Ніл Хасевич – талановитий український художник-графік, патріот України, який присвятив своє життя боротьбі за свободу та державну незалежність українського народу. Він був головним художником Української повстанської армії, яка діяла на теренах Західної України в 40–50 рр. минулого століття. Його знали за псевдонімами «Бей-Зот», «Левко», «Рибалка», «333-й», «Старий». Лише одиницям було відомо про те, ким він був насправді, чим займався і де перебував. Де тепер його могила – невідомо. Справжнє ім’я видатного художника-борця незаслужено замовчувалось впродовж не одного десятка років. Пам'ять про нього почала повертатися до співвітчизників лише з початком 1990-х років, в часи Незалежної України. Про долю українського художника у відеосюжеті розповідають В. Третяк провідний науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні та О. Білоус завідувач відділу історії рухів Опору Національного музею історії України у Другій світовій війні.

2023-06-04

Битва під Оршею: як Костянтин Острозький переміг рашистів

Розділ: Видатні діячі Волині , Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: Князь Костянтин Іванович Острозький ‒ один з найвидатніших державних і військових діячів першої половини XVI століття, один з найбагатших магнатів Великого князівства Литовського. Про князя Острозького писали тодішні німецькі часописи, йому присвячували панегірики. Волинський аристократ, який облаштував свою резиденцію в центрі столиці Вільно (Литва), збільшував свої статки у десятки разів та ввійшов у п’ятірку найбагатших магнатів Великого князівства Литовського. Отож, у відеосюжеті можна побачити резиденцію у Вільно та фундовані ним церкви у Вільнюсі з незвичних ракурсів; дізнатися про битву під Ведрошею, про московський полон; почути, як полководець перехитрив московських воєначальників у битві під Оршею; розкрити особисте життя та заповіт Костянтина Івановича Острозького.

2023-05-29